kiat.net
Olympic Games

XIX (19th) OLYMPIAD
MEXICO CITY, MEXICO | October 12th - 27th, 1968


Mexico City, MEX


Mexico City 1968

MEXICO CITY, MEXICO
GAMES OF THE XIXth OLYMPIAD

October 12-27, 1968

Mascot - An unnamed red jaguar

112 countries, 5330 athletes (781 women)

18 sports (judo was dropped), 172 events

Opening - President Gustavo Diaz Ordaz (MEX)

Torch lit by - Enriqueta Basilio Soleto

Candidates: Detroit, Lyon, Buenos Aires

Bob Beamon leaves his mark on Mexico. When the result of 8.90m was flashed up on the board for all the world to see, Beamon, having been informed of his feat, collapsed to the ground suffering what was later diagnosed as a catapletic seizure, a paralyzing physical reaction following great emotion.

Altitude and records

The year 1968 was marked by tragic worldwide events, with the assassination of both Martin Luther King and Robert Kennedy, the ongoing war in Vietnam and the Russian invasion of Czechoslovakia. And ten days after the opening of the Mexico Games a shoot-out at the Trois Cultures square left hundreds of protesting students wounded.

These Games were the first to be held in a developing country and opened under the watchful eye of the army. Despite the political upheaval, sport put up a united front with up to 6,000 athletes from 112 countries assembling for the event staged at the highest altitude (2,277m) in Olympic history.

Records tumbled over short distances - with new times set in the 100m, 200m and 400m by black Americans Jim Hines (the first to run a sub-10 second 100m, during a university race), Tommie Smith and Lee Evans.

To protest against racism in the United States "Jet" Smith, 200m winner and third-placed John Carlos lowered their heads and raised a black-gloved fisted salute on the podium during the playing of the American anthem. They were expelled from the Games by their national Olympic committee.

In the high jump American Dick Fosbury introduced his new jumping technique which was to later carry his name. His compatriot Al Oerter won a fourth gold in the discus, but the most stunning exploit was performed on October 18 by fellow American Bob Beamon, who won the long jump with an historic leap of 8.90m. In long distance running Kenya came to the fore with the emergence of Kipchoge Keino, while in the Olympic pool the United States dominated. Czechoslovakian gymnast Vera Caslavska came out of hiding in her politically-sensitive homeland to scoop four gymnastics titles.

1896 
1900 
1904 
1908 
1912 
1920 
1924 
1928 
1932 
1936 
1948 
1952 
1956 
1960 
1964 
1968 
1972 
1976 
1980 
1984 
1988 
1992 
1996 
2000 
2004 
2008 

 

 

MEXICO CITY 1968 GOLD MEDAL WINNERS
123 Men, 39 Women, 10  Open Events
13 new events (1 Boxing, 1 Shooting, 11 Swimming)
Judo sport (4 events) removed

ATHLETICS, Men
100m: Jim Hines, USA
200m: Tommie Smith, USA
400m: Lee Evans, USA
800m: Ralph Doubell, Australia
1500m: Kip Keino, Kenya
5000m: Mohamed Gammoudi, Tunisia
10000m: Naftali Temu, Kenya
4x100m: United States
4x400m: United States
110m Hurdles: Willie Davenport, USA
400m Hurdles: David Hemery, Great Britain
20km Walk: Vladimir Golubnichiy, USSR
50km Walk: Christoph Hohne, East Germany
3000m Steeplechase: Amos Biwott, Kenya
Marathon: Mamo Wolde, Ethiopia
Discus Throw: Al Oerter, USA
Hammer Throw: Gyula Zsivotzky, Hungary
High Jump: Dick Fosbury, USA
Javelin Throw: Janis Lusis, USSR
Long Jump: Bob Beamon, USA
Pole Vault: Bob Seagren, USA
Shot Put: Randy Matson, USA
Triple Jump: Viktor Saneyev, USSR
Decathlon: Bill Toomey, USA

ATHLETICS, Women
100m: Wyomia Tyus, USA
200m: Irena Kirszenstein, Poland
400m: Colette Besson, France
800m: Madeline Manning, USA
4x100m: United States
80m Hurdles: Maureen Caird, Australia
Discus Throw: Lia Manoliu, Romania
High Jump: Milena Rezkova, Czechoslovakia
Javelin Throw: Angela Nemeth, Hungary
Long Jump: Viorica Viscopoleanu, Romania
Shot Put: Margitta Gummel, East Germany
Heptathlon: Ingrid Becker, West Germany

BASKETBALL
Team, men: United States

BOXING
48kg: Francisco Rodriguez, Venezuela
51kg: Ricardo Delgado, Mexico
54kg: Valerian Sokolov, USSR
57kg: Antonio Roldan, Mexico
60kg: Ronald Harris, USA
63.5kg: Jerzy Kulej, Poland
67kg: Manfred Wolke, East Germany
71kg: Boris Lagutin, USSR
75kg: Christopher Finnegan, Great Britain
81kg: Danas Pozniakas, USSR
81+kg: George Foreman, USA

CANOE/KAYAK
M\C1 1000m: Tibor Tatai, Hungary
M\C2 1000m: Ivan Patzaichin/Serghei Covaliov, Romania
M\K1 1000m: Mihaly Hesz
M\K2 1000m: Aleksandr Shaparenko/Vladimir Morozov, URS
M\K4 1000m: Norway
W\K1 500m: Lyudmilla Pinayeva, USSR
W\K2 500m: Annemarie Zimmermann/Roswitha Esser, FRG

CYCLING, Men
Road Race: Pierfranco Vianelli
Team 100km Time Trial: Netherlands
1km Time Trial: Pierre Trentin, France
2000m Tandem Sprint: Daniel Morelon/Pierre Trentin, France
Individual Pursuit: Daniel Rebillard, France
Team Pursuit: Denmark
Sprint: Daniel Morelon, France

EQUESTRIAN, Open
Individual Dressage: Ivan Kizimov, USSR
Individual Jumping: William Steinkraus, USA
Individual 3-Day Event: Jean-Jacques Guyon, France
Team Dressage: West Germany
Team Jumping: Canada
Team 3-Day Event: Great Britain

FENCING
M\Individual Epee: Gyozo Kulcsar, Hungary
M\Individual Foil: Ion Drimba, Romania
M\Individual Sabre: Jerzy Pawlowski, Poland
M\Team Epee: Hungary
M\Team Foil: France
M\Team Sabre: Soviet Union
W\Individual Foil: Yelena Novikova, USSR
W\Team Foil: Soviet Union

FOOTBALL
Team, men: Hungary

GYMNASTICS
M\Floor Exercise: Sawao Kato, Japan
M\Horizontal Bar: Akinori Nakayama, JPN & Mikhail Voronin, URS
M\Parallel Bars: Akinori Nakayama, Japan
M\Pommel Horse: Miroslav Cerar, Yugoslavia
M\Rings: Akinori Nakayama, Japan
M\Vault: Mikhail Voronin, USSR
M\Individual All-Around: Sawao Kato, Japan
M\Team: Japan
W\Balance Beam: Natalya Kuchinsakaya, USSR
W\Floor Exercise: Vera Caslavska, TCH & Larissa Petrik, URS
W\Uneven Bars: Vera Caslavska, Czechoslovakia
W\Vault: Vera Caslavska, Czechoslovakia
W\Individual All-Around: Vera Caslavska, Czechoslovakia
W\Team: Soviet Union

HOCKEY
Team, men: Pakistan

MODERN PENTATHLON
Individual: Bjorn Ferm, Sweden
Team: Hungary

ROWING, Men
Single Sculls: Henri Wienese, Netherlands
Double Sculls: Aleksandr Timoshinin/Anatoliy Sass, USSR
Coxless Pair: Jorg Lucke/Heinz-Jurgen Bothe, East Germany
Coxed Pair: Italy
Coxless Four: East Germany
Coxed Four: New Zealand
Eight: West Germany

SAILING
X\5.5m Class: Sweden
X\Dragon: United States
X\Flying Dutchman: Great Britain
X\Star: United States
M\Finn: Valentin Mankin, USSR

SHOOTING, Men
25m Rapid Fire Pistol: Jozef Zapedzki, Poland
300m Free Rifle 3x40: Gary Anderson, USA
50m Free Pistol: Grigory Kosykh, USSR
50m Small-Bore Rifle 3x40: Bernd Klingner, West Germany
50m Small-Bore Rifle prone: Jan Kurka, Czechoslovakia
Skeet: Yevgeny Petrov, USSR
Trap: John Braithwaite, Great Britain

SWIMMING, Men
100m Freestyle: Mike Wenden, Australia
200m Freestyle: Mike Wenden, Australia
400m Freestyle: Michael Burton, USA
1500m Freestyle: Michael Burton, USA
100m Backstroke: Roland Matthes, East Germany
200m Backstroke: Roland Matthes, East Germany
100m Breaststroke: Donald McKenzie, USA
200m Breaststroke: Felipe Munoz, Mexico
100m Butterfly: Douglas Russell, USA
200m Butterfly: Carl Robie, USA
200m Individual Medley: Charles Hickcox, USA
400m Individual Medley: Charles Hickcox, USA
4x100m Freestyle Relay: United States
4x200m Freestyle Relay: United States
4x100m Medley Relay: United States
3m Springboard: Bernie Wrightson, USA
10m Platform: Klaus Dibiasi, Italy
WATER POLO: Yugoslavia

SWIMMING, Women
100m Freestyle: Jan Jenne, USA
200m Freestyle: Debbie Meyer, USA
400m Freestyle: Debbie Meyer, USA
800m Freestyle: Debbie Meyer, USA
100m Backstroke: Kaye Hall, USA
200m Backstroke: Pokey Watson, USA
100m Breaststroke: Djurdjica Bjedov, Yugoslavia
200m Breaststroke: Sharon Wichman, USA
100m Butterfly: Lynette McClements, Australia
200m Butterfly: Ada Kok, Netherlands
200m Individual Medley: Claudia Kolb, USA
400m Individual Medley: Claudia Kolb, USA
4x100m Freestyle Relay: United States
4x100m Medley Relay: United States
3m Springboard: Sue Gossick, USA
10m Platform: Milena Duchkova, Czechoslovakia

VOLLEYBALL
Team, men: Soviet Union
Team, women: Soviet Union

WEIGHTLIFTING
56kg: Mohammed Nassiri, Iran
60kg: Yoshinobu Miyake, Japan
67.5kg: Waldemar Baszanowski, Poland
75kg: Viktor Kurentsov, USSR
82.5kg: Boris Selitsky, USSR
90kg: Kaarlo Kangasniemi, Finland
90+kg: Leonid Zhabotinsky, USSR

WRESTLING, Freestyle
52kg: Shigeo Nakata, Japan
57kg: Yojiru Uetake, Japan
63kg: Masaaki Kaneko, Japan
70kg: Abdullah Movahed Ardabili, Iran
78kg: Mahmut Atalay, Turkey
87kg: Boris Gurewitsch, USSR
97kg: Ahmet Ayik, Turkey
97+kg: Alexander Medved, USSR

WRESTLING, Greco-Roman
52kg: Petar Kirov, Bulgaria
57kg: Janos Varga, Hungary
63kg: Roman Rurua, USSR
70kg: Muneji Munemura, Japan
78kg: Rudolf Vesper, East Germany
87kg: Lothar Metz, East Germany
97kg: Boyan Radev, Bulgaria
97+kg: IStvan Kozma, Hungary

18 Sports, 172 events

U
S
A

U
R
S

J
P
N

H
U
N

G
D
R

F
R
A

T
C
H

F
R
G

A
U
S

G
B
R

P
O
L

R
O
M

 

Athletics (ETH, KEN x3, TUN)

15

3

 

2

2

1

1

1

2

1

1

2

36

Basketball

1

                     

1

Boxing (MEX x2, VEN)

2

3

   

1

       

1

1

 

11

Canoe/Kayak (NOR)

 

2

 

2

     

1

     

1

7

Cycling (DEN, ITA, NED)

         

4

           

7

Equestrian (CAN)

1

1

     

1

 

1

 

1

   

6

Fencing

 

3

 

2

 

1

       

1

1

8

Football

     

1

               

1

Gymnastics (YUG)

 

5

6

     

4

         

16*

Hockey (PAK)

                       

1

Modern Pentathlon (SWE)

     

1

               

2

Rowing (ITA, NED, NZL)

 

1

   

2

   

1

       

7

Sailing (SWE)

2

1

             

1

   

5

Shooting

1

2

       

1

1

 

1

1

 

7

Swimming (Diving & Water Polo) (ITA, MEX, NED, YUG x2)

23

     

2

 

1

 

3

     

34

Volleyball

 

2

                   

2

Weightlifting (FIN, IRI)

 

3

1

             

1

 

7

Wrestling (BUL x2, IRI, TUR x2)

 

3

4

2

2

             

16

TOTAL

45

29

11

10

9

7

7

5

5

5

5

4

174

* 2 gold medals awarded in Gymnastics (W) Floor Exercise & (M) Horizontal Bar

MEXICO CITY 1968 MEDAL TALLY

Country

G

S

B

TTL

United States

45

28

34

107

USSR

29

32

30

91

Japan

11

7

7

25

Hungary

10

10

12

32

East Germany

9

9

7

25

France

7

3

5

15

Czechoslovakia

7

2

4

13

West Germany

5

11

10

26

Australia

5

7

5

17

Great Britain

5

5

3

13

Poland

5

2

11

18

Romania

4

6

5

15

Italy

3

4

9

16

Kenya

3

4

2

9

Mexico

3

3

3

9

Yugoslavia

3

3

2

8

Netherlands

3

3

1

7

Bulgaria

2

4

3

9

Iran

2

1

2

5

Sweden

2

1

1

4

Turkey

2

0

0

2

Denmark

1

4

3

8

Canada

1

3

1

5

Finland

1

2

1

4

Ethiopia

1

1

0

2

Norway

1

1

0

2

New Zealand

1

0

2

3

Tunisia

1

0

1

2

Pakistan

1

0

0

1

Venezuela

1

0

0

1

Cuba

0

4

0

4

Austria

0

2

2

4

Switzerland

0

1

4

5

Mongolia

0

1

3

4

Brazil

0

1

2

3

Belgium

0

1

1

2

South Korea

0

1

1

2

Uganda

0

1

1

2

Cameroon

0

1

0

1

Jamaica

0

1

0

1

Argentina

0

0

2

2

GRE, IND, TPE

0

0

1

3

Total

174

170

183

527

k i a t . n e t :: Site Meter